Upravit stránku

Bydlíte sami, nebo se chystáte odstěhovat někam, kde nebudete mít žádného spolubydlícího, a představa samoty vás děsí? Tak nad tím ještě zauvažujte, protože bydlet sám má rozhodně co do sebe. Velká míra svobody a prostor dělat rozličné věci jsou jen dvě věci na dlouhém seznamu výhod. Jak začít bydlet sám a oblíbit si to? Přečtěte si níže.

Naplánujte si čas na uklízení

Ať už je to první odstěhování se od rodičů, od bývalého partnera, nebo spolubydlících, berte to jakofresh start do etapy života, který vám má přinese mnohé zážitky. Vůbec první věc, abyste se doma cítili dobře, je naplánovat úklid. Prostředí má totiž neodmyslitelný vliv na duševní rozpoložení a vy se přece chcete mít skvěle. Přesně stanovený čas na úklid zajistí, abyste uklízení neodkládali a byt nebo dům se vám před očima neměnil spíš v domov bakterií a plísní. Rovněž byla prokázána spojitost mezi rozházenými věcmi a úrovní stresu. Vedle jednoho velkého gruntování proto zařaďte do denní rutiny čas, kdy, jak se říká, byt pofackujete. Toto zvládnout je první krok k tomu, jak bydlet sám a nezbláznit se z toho.

Plán pro případ, že onemocníte

Chřipka, ta se vás chytí hned a bude cizopasit na vašem štěstí minimálně několik dní. Vy ale najednou nemáte spolubydlícího, který by vám obstaral vše potřebné. Ujistěte se, že vaše lékárnička obsahuje pro akutní zdravotní situace aspoň to nejnutnější, jako jsou obvazy, dezinfekce, teploměr, sirup na kašel a prášek na teplotu a bolest. Čaje na nachlazení máte? Což o to, pokud bydlíte ve městě, kde máte mnoho známých, určitě se najde někdo ochotný vám pomoci. V opačném případě se nabízí možnost požádat sousedy. Čím lepší vztah jste s nimi do té doby navázali, tím líp. A příště zase pomůžete vy jim.

Udržujte si disciplínu

Další výhoda je rovněž rizikem. V momentě, kdy doma není nikdo, s kým sdílet zážitky z celého dne, objeví se pokušení strávit čas před televizí apod. Bezduchá konzumace televizního vysílání se však dřív nebo později na pohodu člověka znatelně podepíše. A vy si přece nenecháte zkazit požitek z nového bydlení, ne? Bydlet sám znamená mít disciplínu. Zamyslete se a identifikujte největší a zároveň nejzbytečnější žrouty času a zanevřete na ně. Uvolní se tak spoustu času na hodnotné aktivity.

Nezavírejte dveře před světem

Bydlet sám může být paradoxně skvělým odrazovým můstkem k bohatému sociálnímu životu. Na drobném kolaudačním večírku seznámíte přátelé s vaším novým bydlení a oni budou od té doby dobře vědět, kde vás najdou.

Dobrou mentální pomůckou je mít otevřená okna venPokud máte balkón, nenechte jej, aby se stal skladištěm nepotřebných věcí, naopak si na něm vytvořte příjemné místo k posezení. Když začínáte bydlet sám, je jednoduché se zavřít do svého vlastního světa. Což může být občas super, ve velké míře to však zbytečně podporuje pocit úzkosti a lítost. Být stále otevřený okolnímu světu vám udrží stále čerstvý pohled na věc a připomene, že i když se občas cítíme sami, tak rozhodně nejsme.

Pořiďte si zvířátko

Pokud začínáte bydlet sám a cítíte, že to stále není to pravé ořechové, popřemýšlejte nad mazlíčkem. Zeptejte se jakéhokoliv chovatele a ten vám řekne, že s kočkou nebo psem se rozhodně sám cítit nebudete. Jsou to úžasná stvoření, s kterými zažijete spoustu legrace. Ti, kteří kočku ani psa doma nechtějí, se nabízí na chov nenáročné druhy, jako jsou například rybičky. Nebo si na balkón dejte krmítko pro sýkorky. Nic nedokáže odvrátit pocit osamění jako kontakt s živými tvory.

Zažijte nová dobrodružství

Nové místo k bydlení, nové prostředí i čas na nové aktivity. Využijte, že bydlíte sami k něčemu velkolepému. Pocit samoty krásně vystrnadí zápal, jakmile se pustíte do něčeho zajímavého.Ovládněte novou dovednost, trénujte sport, který máte rádi nebo prozkoumejte nová zákoutí vaší oblíbené gastronomie. Vytvořte si Bucket list, což je jednoduchý seznam věcí, které chcete uskutečnit. Nechte se inspirovat ukázkou níže:

 1. Naučit se italsky
 2. Noční pochod na Sněžku
 3. Přečíst 20 knih
 4. Chytit sumce
 5. Skočit s padákem
 6. Obletět svět dokola
 7. Zhubnout 10 kg
 8. Zaběhnout marathón
 9. Vyzkoušet nový sport
 10. Střílet ze samopalu
 11. Naučit se šachy
 12. Projet se na koni
 13. Stát se ambasadorem knižního veletrhu
 14. Jít na rande
 15. Překvapit někoho
 16. Sepsat paměti
 17. Založit blog
 18. Založit podnikání
 19. Vstát na východ slunce
 20. Zasadit strom

Sepište si svůj vlastní Bucket list právě teď, abyste na nic nezapomněli.

 Photo source: Christophe Pelletier

Nahoru