Upravit stránku

Ekonomika roste a lidé, kteří mají peníze uvažují, kam je investovat. Boom zažívají nemovitosti. Za posledních 8 let se jejich cena zvýšila zhruba o třetinu. 

Dle statistiky společnosti Central Group stojí například v Praze 1 metr čtvereční 92 917 Kč. Na některých místech překročila cena hranici 100 000 za 1 metr čtvereční. Výhodné je kupovat a ještě výhodnější je pronajímat. U malometrážních bytů a garsonek v Praze je totiž výnos z pronájmu kolem 5 %. Mít nájemníky je ale riziko. Jak bezpečně pronajmout byt, abyste dostali své peníze?

Výpadky nájmů

Každý měsíc, kdy v bytě není nájemník, který by zaplatil nájem, je mínus na straně výnosů. První krok, jak pronajímat byt, aby vydělával, je proto zajistit maximální vytíženost bytu. Ideálně všech 12 měsíců v roce. Snížení nájemného může pomoct. Mírné snížení nájemného oproti konkurenčním nabídkám sice přinese méně peněz na bankovní účet, na druhou stranu ale zajistí, že se vám v bytě nebudou nájemníci točit a vy dostanete nájem za celý rok. Nájemník, který ví, že bydlí levněji, než by bydlel v bytě vedle, si bude příležitosti vážit. To je klíčem k úspěchu, jak bezpečně pronajmout byt. Drobný ústupek ve výsledku přinese daleko více peněz a daleko méně nervů. S každým novým nájemníkem totiž přichází riziko, že do bytu pustíte vandala nebo neplatiče.

Jak prověřit nájemníka

Pozor na nájemního turistu. Ten je typický tím, že zaplatí pár nájmů, tím pronajímatele uchlácholí a pak platit přestane. Pár měsíců trvá, než ho majitel z bytu dostane. Následuje další kolečko výběru nového nájemníka. Jedno s druhým a výnos z nájmů přijde jen za 6 měsíců místo 12. Jak bezpečně pronajmout byt? Prověřte nájemníka.

Osobní schůzka

Podpisem nájemní smlouvy by měl vyhrát majitel i nájemník. Jeden dostane peníze, druhý má kde bydlet. Přestože vás kryjí smlouvy, vždy je to vztah člověka s člověkem. Osobní schůzka odhalí mnoho. Správně mířenou otázkou se neplatič usvědčí sám. Na schůzce by mělo zaznít:

  • "Kde jste bydlel?"
  • "Jak dlouho jste tam bydlel?"
  • "Proč se stěhujete do nového města?"
  • "Proč jste se odstěhoval z posledního bytu?"

Pokud je příležitost, zkuste si sehnat reference. Dokážete kontaktovat posledního pronajímatele? Jistě vám o nájemníkovi dokáže říct víc.

Na internetu najdete, jestli někde nedluží. Lidi s exekucemi lze snadno vyhledat v centrální evidenci exekucí. Musíte znát jeho jméno a datum narození. Výpis stojí 60 Kč. To je ale částka, která se v porovnání v půlročním ušlým nájmem bohatě vyplatí. Pokud v Centrální evidenci exekucí vyhledáváte často, dostanete navíc slevu. Opatrnost, to je způsob, jak bezpečně pronajmout byt.

Zájemce s exekucí je velmi rizikový. Neplatil jinde, může se stát, že nezaplatí ani vám. Navíc, pokud by na něj přišel exekutor, museli byste dokazovat, jaké vybavení je vaše a že vaše skutečně je.

Když serveru Detail.cz zadáte jméno, IČO nebo adresu zájemce, dozvíte se, jestli je:

  • Bez dluhu na VZP
  • insolvenčním řízení
  • v likvidačním řízení

Poslední krok jsou sociální sítě. Z toho, jaký obraz má zájemce na sociálních sítích, se o něm také hodně dozvíte. Průzkum nájemníka je základní pilíř, jak bezpečně pronajmout byt.

Zodpovědnost na nájemníka

Se zájemcem jste podepsali nájemní smlouvu. Že doteď nebyl žádný problém, neznamená, že problémy nezačnou. Vyplatí se být stále opatrný. Na nového nájemce přepište vše, co jde - elektřinu, plyn... Případný dluh pak jde za ním a ne za vámi. Existují ale náklady, které přepsat nejdou, jako je například centrální vytápění. V tomto případě zaneste do smlouvy bod, který zavazuje nájemce nadměrnou spotřebu doplatit.

Formulace na vyúčtování nedoplatku může ve smlouvě znít takto:

Vyúčtování záloh za služby uvedené výše se pronajímatel zavazuje předložit nájemci nejpozději do 5 dnů od jejich vyúčtování jednotlivými dodavateli. Případné nedoplatky nebo přeplatky jednotlivých služeb budou mezi smluvními stranami vypořádány tak, že pro případ přeplatku za některou ze služeb vrátí pronajímatel částku přeplatku nájemci na bankovní účet č………………….. do 3 dnů od připsání přeplatku od příslušného dodavatele na účet pronajímatele. Pro případ nedoplatku za některou z výše uvedených služeb se zavazuje nájemce uhradit takto vzniklý nedoplatek do 3 dnů od předložení vyúčtování na bankovní účet pronajímatele č............

Chraňte se smlouvou

Když veškeré lidské dohody padnou, ještě je tu smlouva. Doporučujeme dávat smlouvu na dobu určitou, ideálně na jeden rok. Jen ji v případě problémů nezapomeňte včas vypovědět. Podle nového občanského zákoníku se totiž nájemní smlouva automaticky prodlouží, pokud majitel do 3 měsíců nevyzve nájemce, aby byt opustil. Smlouva se prodlužuje na tu samou dobu; nejdéle však na 2 roky.Výzva opustit byt musí být písemná, aby se dala doložit u soudu.

U jednoho stolu podepište s nájemníkem i předávací protokol pro případ, že by se z bytu něco ztratilo. Určete výši kauce. U starého bytu postačí kauce ve výši jednoho nájmu. U nových bytů nebo bytů po rekonstrukci se hodí kauce tak vysoká, aby v případě poničení bytu stačila na pokrytí škody. Dříve mohla být kauce až ve výši 6 nájmů. Od března 2017 je maximum stanovené na 3 čisté nájmy.Kryjte se a pronajímejte byt bezpečně.

Když nájemník něco zničí nebo ukradne a nebude se mít k zaplacení, můžete ho zažalovat. Soud bude chtít vidět předávací protokol, ale pomohou i fotky nebo svědkové.

Vztah s nájemníkem

Dobrý vztah mezi pronajímatelem a nájemcem dokáže vyřešit i drobné neshody. Když volá nájemník, uslyší otrávený hlas nebo přátelský tón? Když potřebuje pomoct nebo má dotaz, potýká se s odporem nebo vstřícností? Spokojený nájemník nebude mít chuť byt opouštět. Fluktuace bude během let minimální a pronajímatel dostane 12 nájmů za rok. Tak dosáhne na zmíněné výnosy z pronájmu 5 %.

Nájemník nezaplatil. Můžu ho vystěhovat? Bohužel to není tak jednoduché. Přečtěte si článek Jak se zbavit nájemce, který neplatí. 

Nahoru