Ekonomika roste a lidé, kteří mají peníze uvažují, kam je investovat. Boom zažívají nemovitosti. Za posledních 8 let se jejich cena zvýšila zhruba o třetinu.
Dle statistiky společnosti Central Group stojí například v Praze 1 metr čtvereční 92 917 Kč. Na některých místech překročila cena hranici 100 000 za 1 metr čtvereční. Výhodné je kupovat a ještě výhodnější je pronajímat. U malometrážních bytů a garsonek v Praze je totiž výnos z pronájmu kolem 5 %. Mít nájemníky je ale riziko. Jak bezpečně pronajmout byt, abyste dostali své peníze?
Výpadky nájmů
Každý měsíc, kdy v bytě není nájemník, který by zaplatil nájem, je mínus na straně výnosů. První krok, jak pronajímat byt, aby vydělával, je proto zajistit maximální vytíženost bytu. Ideálně všech 12 měsíců v roce. Snížení nájemného může pomoct. Mírné snížení nájemného oproti konkurenčním nabídkám sice přinese méně peněz na bankovní účet, na druhou stranu ale zajistí, že se vám v bytě nebudou nájemníci točit a vy dostanete nájem za celý rok. Nájemník, který ví, že bydlí levněji, než by bydlel v bytě vedle, si bude příležitosti vážit. To je klíčem k úspěchu, jak bezpečně pronajmout byt. Drobný ústupek ve výsledku přinese daleko více peněz a daleko méně nervů. S každým novým nájemníkem totiž přichází riziko, že do bytu pustíte vandala nebo neplatiče.
Jak prověřit nájemníka
Pozor na nájemního turistu. Ten je typický tím, že zaplatí pár nájmů, tím pronajímatele uchlácholí a pak platit přestane. Pár měsíců trvá, než ho majitel z bytu dostane. Následuje další kolečko výběru nového nájemníka. Jedno s druhým a výnos z nájmů přijde jen za 6 měsíců místo 12. Jak bezpečně pronajmout byt? Prověřte nájemníka.
Osobní schůzka
Podpisem nájemní smlouvy by měl vyhrát majitel i nájemník. Jeden dostane peníze, druhý má kde bydlet. Přestože vás kryjí smlouvy, vždy je to vztah člověka s člověkem. Osobní schůzka odhalí mnoho. Správně mířenou otázkou se neplatič usvědčí sám. Na schůzce by mělo zaznít:
- "Kde jste bydlel?"
- "Jak dlouho jste tam bydlel?"
- "Proč se stěhujete do nového města?"
- "Proč jste se odstěhoval z posledního bytu?"
Pokud je příležitost, zkuste si sehnat reference. Dokážete kontaktovat posledního pronajímatele? Jistě vám o nájemníkovi dokáže říct víc.
Na internetu najdete, jestli někde nedluží. Lidi s exekucemi lze snadno vyhledat v centrální evidenci exekucí. Musíte znát jeho jméno a datum narození. Výpis stojí 60 Kč. To je ale částka, která se v porovnání v půlročním ušlým nájmem bohatě vyplatí. Pokud v Centrální evidenci exekucí vyhledáváte často, dostanete navíc slevu. Opatrnost, to je způsob, jak bezpečně pronajmout byt.
Zájemce s exekucí je velmi rizikový. Neplatil jinde, může se stát, že nezaplatí ani vám. Navíc, pokud by na něj přišel exekutor, museli byste dokazovat, jaké vybavení je vaše a že vaše skutečně je.
Když serveru Detail.cz zadáte jméno, IČO nebo adresu zájemce, dozvíte se, jestli je:
- Bez dluhu na VZP
- v insolvenčním řízení
- v likvidačním řízení
Poslední krok jsou sociální sítě. Z toho, jaký obraz má zájemce na sociálních sítích, se o něm také hodně dozvíte. Průzkum nájemníka je základní pilíř, jak bezpečně pronajmout byt.