Upravit stránku

Plogging je běžecký sport se společenských přesahem. Obyčejný trénink běhu nemusí být vždy takové labůžo, jak prozrazují fotky s reklamou na nové boty. Je to dřina, bolí to, ale pro to svoje zdraví člověk něco udělá. Říká se: „Udělej to pro sebe." Díky ploggingu můžeme začít říkat: „Udělej to pro nás všechny!"

Švédský běh za lepší životní prostředí

Plogging kombinuje běh se sběrem odpadků. Vznikl ve Švédsku jako reakce na alarmující stav přírody, která je znečištěná hlavně plasty. Okamžitě se zapojili lidé z Austrálie, USA, Norska, Francie, Islandu a dalších. Když ve světě, tak proč ne na Nymbursku. ;) Podle Švédů, kteří se ploggingem zabývají, vytváří odpad další odpad. Čistota vytváří další čistotu. Krajinu v perfektním stavu nikdo nebude chtít ničit. Nejdřív ji ale budeme muset vyčistit, aby takový efekt nastal. Naštěstí máme tisíce, desetitisíce běžců, kteří denně křižují naše luhy a háje. To už je slušná skupina, která se může zasadit o zlepšení životního prostředí.

Vyrážíme na ploggovat

Plogging je jednoduchá disciplína bez striktních pravidel. Někdo občas sebere jednu větší věc, jako je plastová láhev, a pak pokračuje v cestě. Někdo jiný běží jen kousek, zato je za ním panensky čistýlán. Žádné množství není moc, žádné není ani málo. Kdybyste se z běhu vrátili s papírkem v ruce, udělali jste víc než většina lidí. Plogging by vám taky neměl zkazit požitek z běhu. Princip je příležitostně sebrat kousek odpadu, a když to udělá každý z nás, bude svět lepší místo. Pokud si říkáte, že o žádném odpadku nevíte, schválně se zkuste při dalším běhu pozorně dívat. Jakmile se na odpad totiž zaměříte, zjistíte, že je všude kolem.

Postupně si ale plogging každý přizpůsobil sám sobě, jako jsem to udělal i já. Někdo klusá a vůbec ho nezajímá jeho čas, má radost z plného pytle plastů. Jiní si ploggováním běh zpestřují. Samotné shýbání pro odpadky posílí trup těla, dřep posiluje nohy. Říká se: „Jak zaseješ, tak sklidíš." I tato bohulibá činnost se člověku vrátí. Možná i v podobě zdraví. Ta taška se na dvou kilometrech v ruce pronese - z vlastní zkušenosti. Perfektní nepravidelná zátěž funguje prý na tělo velmi dobře. Nemusíte dokonce ani jít po svých. I ploggující cyklisti jsou mezi námi. Jakmile uvidíte odpad, máte příležitost zastavit a udělat dobrý skutek.

Unikátní způsob, jak uklidit Česko

Existuje Den Země, kdy se skupinky nadšenců a žáků vydávají uklízet krajinu, a spousta dalších dní. Jak to ale tak bývá, na staré „svátky" sedá prach. Plogging je něco nového. Třeba nadchne i vás. Jiný způsob, jak uklidit Česko, než vlastní prací, bohužel není. Jak dlouho se rozkládá odpad?

  • Igelitka 20 let
  • Kelímek 50 let
  • Tetrapak 100 let
  • Plechovka 250 let
  • Plastová láhev 450 let
  • Skleněná láhev tisíce let

Tisíce let! Když ji nikdo nezvedne, bude tam tisíce let.

Jak začít ploggovat?

S plastovou flaškou v ruce se běhá špatně, proto je dobré se na plogging trochu vybavit. Do staršího batohu si zabalte i igelitové pytle. Odpadky mohou být špinavé, navlhlé nebo od hlíny. Vezměte si rukavice. Na cestě lesem si pochopitelně není kde umýt ruce. Zároveň jde přece jen o odpad, který může mít ostrou hranu a neštěstí je na světě. Když už se pouštíte do ctnostné činnosti, byla by škoda si ublížit. Ideální jsou zahradní rukavice s pogumovanou dlaní, ve které může ruka dýchat.

Jak jsme začali my

Když jsem zjistil, kolik je všude odpadků, stal jsem se taky ploggerem. Za 20 minut jsem měl nasbíraný celý pytel odpadků, až mě to překvapilo, kolik toho všude je. Na sociálních sítích lidé přidávají fotky, jak sbírají dopad, tak jsem se taky vyfotil.

Nahoru