Upravit stránku

Pokud se chystáte prodat nemovitost a realitní trh jsou pro vás vody neprobádané, bude se vám hodit následující přehled skutečnostní. Objevte 8 pravd o tom, jak prodat nemovitost, které jsme spostupně nasbírali za 13 let realitní praxe.

Špatně stanovenou cenou prodáte nemovitost, ale tu souseda

Začneme rovnou zostra. Cena je nakonec to, co rozhoduje o koupi a cena stanovená moc vysoko nejenže odláká kupce, ona je dokonce navede na jiné nabídky. Scénář je následující. Zájemce hledá nemovitost a zná své požadavky na nemovitost, finanční možnosti a lokalitu. Tímto sítem propadne čtyři, pět, možná deset nemovitostí. Předražená nabídka nejenže odežene zájemce od inzerátu, ona je ještě utvrdí v rozhodnutí koupit nemovitost jinou. O tom jak správně stanovit cenu nemovitosti jsme psali zde.

Dobře udržovaná nemovitost se prostě prodává lépe

Bydlení je silně emoční záležitost. Je to nejintimnější prostor, který člověk má a on si před tak obrovskou transakcí dobře rozmyslí, jestli se mu v domě líbí. Proto ta nejlepší investice, kterou před prodejem nemovitosti můžete udělat, je pořádně uklidit. 

Pamatujte, že na zájemce působí i nepořádek, který není vidět. Jen jen cítit. Nic nedokáže tak zkazit prohlídku nemovitosti jako několik dnů nevyvětraný vzduch a pach psů nebo koček.

Ano, i teď je čas na opravy

Vidíte v hlavě všechny opravy, které jste neudělali? A říkáte si, že teď, před prodejem, už je dělat ani nebudete? Chyba. Každá z nich vás bude stát daleko víc než jejich dokončení. Zájemce bude mít oči na stopkách a nedodělávek si všimne. Nebořte mu krásné představy o jeho novém bydlení tím, že je povolená klika u dveří apod. 

Realitní karma vás dožene

Zájemce bude nahlížet po povrch, bude se snažit odhalit i vady, které nejsou hned viditelné. A i když žádné nenajde, padne typická otázka: "Jaké má tato nemovitost nedostatky, poruchy, chyby?" Odpovězte popravdě, protože se po prodeji přece nechcete potýkat se zlostí kupců, v horším případě i najatým právníkem. 

Odlišit svou nabídku znamená zprostředkovat kupci zážitek

Ultimátní způsob, jak nejrychleji prodat nemovitost, je odlišit svou nabídku od konkurence. To uděláte snadno, pokud víte, co zájemce na prohlídce hledá. On se jde podívat, kde by teoreticky mohla žít jeho rodina. Naservírujte mu tedy tento zážitek na stříbrném podnose a on se rozhodne pro vás. První krok k tomu je odosobnit prostor. To znamená sundat všechny obrázky vaší rodiny a osobní propriety, aby vzniklo místo, kde si může představit ty svoje. Pokud vás více zajímavá, jak připravit svou nemovitost na prodej, zde je více informací.

Prodej nemovitosti znamená být neustále na telefonu

Velká část komunikace s potenciálními zájemci se uskuteční po telefonu. Vy tak musíte být vždy připraveni ho zvednout a zájemci odpovědět na otázky. Protože, jestli něco umí zkazit obchod, pak je to špatná komunikace, zprávy, na které nikdo neodpověděl a změškaná volání.

Připravte se na vyjednávání

Prodáváte sice domov, ale stále jde o obchod, kde peníze hrají prim. A zájemce zkusí cenu snížittím, že vás upozorní na potřebné opravy, nevýhody vaší nemovitosti apod. Vybavte se trpělivostí, zjistěte si max informací a buďte připraveni svou cenu kdykoliv obhájit. Tím se oklikou vracíme k bodu 2 - jak připravit nemovitost k prodeji.

Prodávat nemovitosti vyžaduje cvik

Výše jste se dočetli několik realitních pravd, které se opakují s drobnými obměnami stále dokola. Co však rozhoduje o prodeji nemovitosti za dobrou cenu jsou zkušenosti. Ostřílený makléř umí obhájit cenu, odpovídat na argumenty a připravit klientovi takovou prohlídku, ze které už se nebude chtít vracet domů. 

Jak prodat nemovitost? Najměte si makléře z MV reality.

Nahoru