Upravit stránku

Je úplně normální zažít napětí při výběru nové nemovitosti ke koupi. Přece jenom je to pravděpodobně životní investice a na vybraném místě strávíte mnoho let. Pokud chcete ošetřit všechna rizika při hledání a mít nakonec nemovitost, ve které se budete cítit jako doma, tento průvodce je pro vás.

Lokalita, lokalita, lokalita

V realitní hantýrce je tato trojice neustále skloňovaná a má to své opodstatnění. Vyberte si opatrně místo, kde budete bydlet. Změnit na domě se dá cokoliv, ale rozhodně budete obtížně měnit lokalitu. Hledejte prostředí, které padne vašemu životnímu stylu. Pokud jste například mladý pár a chystáte založení rodiny, zaujme vás část města, kde není žádný moc velký provoz. Místo toho oceníte dětská hřiště, park a docházkovou vzdálenost do školek a škol.

Po letmém průzkumu terénu navíc zjistíte, že v okolí bydlí další podobné páry, mezi kterými si snadno najdete nové přátelé. I toto může výběr lokality ovlivnit. Naopak pro vás nebude frekventované centrum, kde jsou sice četné příležitosti na nákupy, posezení u kávy a práci, ale rodinné zázemí zanedbatelné.

Jakmile se vám nějaká nemovitost zalíbí, investujte trochu času a přijďte se na ni podívat v různých časech. Jak to tam vypadá ráno, v poledne a večer? Možná v sousedství po setmění neustále štěkají psy.

Popište si vysněný dům nebo byt

Jak vybrat správnou nemovitost? U představy to začíná. Sedněte si a sepište vše,

  1. co by měla nemovitosti mít,
  2. jak by měla vypadat,
  3. kde by měla stát. Ideální je věnovat tomuto úkolu několik večerů. Některé nápady vás totiž napadnou až za pochodu. Zapisujte si je do deníku nebo mobilu. Následně seznam projeďte a přidělte priority. Ono se pravděpodobně nezadaří najít přímo vysněnou nemovitost. Co je však pro vás důležité, by nemovitost mít měla. S prioritami sepsanými na papíře se pojistíte, že na nic nezapomenete.

Na prohlídce si dělejte poznámky

Vybírání správné nemovitosti, ať už je to byt ke koupi, nebo výběr domu, je ve skutečnosti porovnávání nabídek. Zapisujte si vše, co vás napadne, ohledně vašich požadavků, jež by měla nemovitost mít. Pouhý check-list postačí, kam jednoduše odškrtáte, co dům z vašich požadavků splňuje a co ne. Mezi hlavní body patří okolí, stav střechy, oken a fasády, množství světla uvnitř nemovitosti a úložný prostor. Doporučuje se si poznámku napsat okamžitě po prohlídce. Myšlenky mají totiž nadání z hlavy uprchnout.

Nemovitost, která vás láká jít dál

Nemovitost se vám musí líbit na první pohled. Musíte cítit trochu nadšení, když jste s nemovitostí v kontaktu. Možná budete muset obejít několik nabídek, ale nakonec najdete. Intuice vám to dá hlasite najevo. Táhne vás to při pohledu na vstupní dveře dovnitř? Pak jste možná vybrali správnou nemovitosti.

Test 3 sekund

Už první moment může rozhodnout, zdali jste úspěšně vybrali správnou nemovitost. Jaký je první dojem? Působí na vás dům komfortně, útulně; cítíte se dobře? Máte chuť prozkoumat ostatní místnosti, patro, podkroví? Napadají vás otázky? Všechny tyto stimuly signalizují vaši přirozenou afinitu k nemovitosti.

Představte si rozmístění nábytku

Jak vybrat správný byt ke koupi, nebo jak vybrat správný dům, je skutečně komplexní záležitost a k vašemu rozhodnutí může pomoci i plánované rozmístění nábytku. Umístění by vás mělo spontánně napadat. Pokud vstoupíte do ložnice a hned tušíte, proti jaké zdi dáte postel, tohle je vaše nemovitost. Nebo když procházíte obývacím pokojem a nadšeně zvoláte: "tohle je skvělé místo, kam dát vánoční stromek." To stejné platí i u barev na zdech. Možná se vám zdá, že místo modré by se v dětském pokoji lépe vyjímala fialová. To je možná pravda, proto se svým názorem netajte. Klidně se chovejte vlastnicky, však už jste se do nemovitosti zamilovali.

Už vás nezajímají jiné nemovitosti

Toto je poslední bod programu, jak vybírat správnou nemovitost. Dům nebo byt splňují vaše priority, které by měl mít. Na první pohled vás uchvátil a vy už si představujete, kam rozmístíte své věci. Je přirozené, že už dál nechcete pokračovat v hledání. Pokud byste tak učinili, cítili byste se jako zrádci. Nemovitost, na které jste se byli podívat v minulosti, vás dále nezajímají a vy máte vybráno. Dále nezbývá, než vám pogratulovat.

Photo source: josh james

Nahoru